Standing out in a crowd has never been more important

Post Your College Recruiting Profile Now
+ ADD A PLAYER
Tournaments Mar 21, 2022

Jefferson Cup 2022 U9-U14 Girls Weekend champions crowned

Follow the Jefferson Cup:
Website | Twitter | Facebook | Instagram

Richmond, Va. – Division champions were crowned across 49 total brackets on Sunday as the Jefferson Cup U9-U14 Girls Weekend concluded with a thrilling set of finals.

A total of 414 teams from all over the country competed in the prestigious tournament’s second weekend of play for the 2022 edition. Representatives of the country’s most elite leagues – including the ECNL, Girls Academy, US Youth Soccer National League, EDP, US Club Soccer National Premier Leagues (NPL) and Club Champions League (CCL), among others – went head-to-head in one of the year’s best opportunities for cross-league competition.

Attending teams hail from clubs spread across 21 states, including: Georgia, Florida, Alabama, Texas, Ohio, Pennsylvania, Delaware, New Jersey, New York, North Carolina, South Carolina, Washington, Kentucky, Illinois, Michigan, Rhode Island, Connecticut, Massachusetts, West Virginia, Maryland and throughout the host state of Virginia.

Brackets across all age groups proved to be very evenly-matched, as teams from 45 different clubs captured the 49 division championships. Charlotte Soccer Academy was the only club to accumulate three division titles, as their ECNL and ECNL Regional League teams won the U-13 Elite Orange Division, the U-14 Elite Black Division and the U-14 Superior Black Division.

A pair of Northern Virginia clubs – Loudoun SC and Vienna Youth Soccer – each claimed two first place trophies. Loudoun’s ECNL squads won the U-13 Championship Division and the U-14 Superior Orange Division. Vienna’s Pre-ECNL team won the U-11 Classic Black Division and their ECNL Regional League squad took the U-13 Superior White Division title.

New Jersey club Match Fit Academy FC took home more silverware than any other club, earning second place finishes in six different brackets. Charlotte Independence advanced to four different championship matches, going home with one first place trophy and three second place trophies.

See below for a full listing of champions and finalists from the U9-U14 Girls Weekend.

Champions and Finalists

U9

Championship Division
Champion: Bethesda SC ECNL 2013 (MD)
Finalist: Match Fit Academy FC 2013 Shore Tide (NJ)

U10

Championship Division
Champion: SYC 2012 Academy (VA)
Finalist: Richmond Strikers 2012 Elite North Orange (VA)

Elite Division
Champion: Alexandria 2012 Red (VA)
Finalist: Match Fit Academy FC 2012 Shore Blue (NJ)

Superior Division
Champion: Cuyahoga Valley 2012 NPL (OH)
Finalist: Coppermine 2012 Premier North (MD)

U11

Championship Division
Champion: Nationals Oakland 2011 Girls Black (MI)
Finalist: Match Fit Academy FC 2011 Blue (NJ)

Elite Orange Division
Champion: Charleston SC 2011 Navy South (SC)
Finalist: Philadelphia SC Coppa Storm 2011 (PA)

Elite Black Division
Champion: Keystone FC Premier 2011 (PA)
Finalist: SAC 2011 Pre-Academy (MD)

Superior Division
Champion: PDA South Magic 2011 (NJ)
Finalist: Tri-State Evolution (MD)

Platinum Orange Division
Champion: YMS 2011 Flames (PA)
Finalist: McLean 2011 Green (VA)

Platinum Black Division
Champion: Marlton SC Chiefs Orange 2011 (NJ)
Finalist: Virginia Valor FC 2011 Gold (VA)

Classic Orange Division
Champion: FC Evolution West 2011/12 (OH)
Finalist: SCS United 2011 Black (PA)

Classic Black Division
Champion: VYS Phoenix Pre-ECNL (VA)
Finalist: Coppermine 2011 Premier (MD)

Premier Division
Champion: Potomac Blue 11 (MD)
Finalist: Kearny Thistle United FC Fusion (NJ)

U12

Championship Division
Champion: Florida Premier FC 10 Girls Pre-ECNL (FL)
Finalist: Bethesda SC ECNL I 10 (MD)

Elite Orange Division
Champion: FC Bucks Pre-ECNL 2010 (PA)
Finalist: Match Fit Academy FC 2010 Pre-ECNL (NJ)

Elite Black Division
Champion: Baltimore Celtic 10 Pre-GA (MD)
Finalist: Cedar Stars Academy Monmouth 2010 Green (NJ)

Superior Division
Champion: Baltimore Union SC Elite 10 (MD)
Finalist: Keystone FC Premier 10 (PA)

Platinum Orange Division
Champion: Hudson United 2010 Blue (OH)
Finalist: Match Fit Academy FC 2010 Shore Blue (NJ)

Platinum Black Division
Champion: Tophat 10 Gold II (GA)
Finalist: Calvert Galaxy 10 (MD)

Classic Division
Champion: Century 2010 Gold (PA)
Finalist: Richmond Kickers Elite Red ECNL RL (VA)

Premier Division
Champion: James Island JIYSC 2010 Red (SC)
Finalist: Philadelphia Ukrainian Nationals 2010 Black (PA)

U13

Championship Division
Champion: Loudoun Soccer 09 ECNL (VA)
Finalist: Richmond United 09 ECNL (VA)

Elite Orange Division
Champion: Charlotte SA 09 ECNL (NC)
Finalist: Minnesota Thunder Academy 09 ECNL (MN)

Elite Black Division
Champion: VDA ECNL (VA)
Finalist: Charlotte Independence 2009 ECNL (NC)

Superior Orange Division
Champion: Bayside FC 2009 Impact (RI)
Finalist: Maryland United FC 2009 ECNL (MD)

Superior Black Division
Champion: Jersey Shore Boca FC O’Hara (NJ)
Finalist: STA-MUSC 2009 Girls Academy (NJ)

Superior White Division
Champion: VYS Phoenix ECNL RL (VA)
Finalist: Richmond Strikers 09 Elite (VA)

Platinum Orange Division
Champion: Ginga FC Elite 2009 (CT)
Finalist: Match Fit Academy 2009 ECNL RL (NJ)

Platinum Black Division
Champion: Empire United Girls Academy 09 (NY)
Finalist: North Carolina FC 09 Elite RL (NC)

Classic Orange Division
Champion: Coppermine 2009 Premier North (MD)
Finalist: NJ Premier F.C. 2009 Blue (NJ)

Classic Black Division
Champion: Baltimore Celtic 09 Girls Academy (MD)
Finalist: Polaris SC 09 Navy (OH)

Classic White Division
Champion: Tormenta FC Academy 09 Ibis (SC)
Finalist: North Carolina FC 09 Premier RL (NC)

Premier Orange Division
Champion: New York Surf 09 Blue (NY)
Finalist: North FC 09 Blue (OH)

Premier Black Division
Champion: Long Island SC 2009 Academy (NY)
Finalist: FC Alliance 2009 (WV)

Premier White Division
Champion: Charlotte Independence 09 ECNL RL South (NC)
Finalist: Chicago Rush United Phenoms 2009 (IL)

Juniors Division
Champion: GSA 10 ECNL Dev 1 (GA)
Finalist: Philadelphia Ukrainian Nationals 10 Pre-GA (PA)

U14

Championship Division
Champion: Crossfire Premier 08 ECNL (WA)
Finalist: North Carolina FC 08 Courage (NC)

Elite Orange Division
Champion: Arlington SA 2008 Academy (VA)
Finalist: STA 2008 Girls Academy (NJ)

Elite Black Division
Champion: Charlotte SA 08 ECNL (NC)
Finalist: Virginia Union FC 2008 ECNL (VA)

Superior Orange Division
Champion: Loudoun Soccer 08 ECNL (VA)
Finalist: Charlotte Independence 08 ECNL (NC)

Superior Black Division
Champion: Charlotte SA 08 RL White (NC)
Finalist: Greater Toledo FC Impact 2008 Premier (OH)

Platinum Orange Division
Champion: Sporting Delaware 2008 Academy (DE)
Finalist: PDA South ECNL 2008 (NJ)

Platinum Black Division
Champion: NC Fusion 08 ECNL (NC)
Finalist: Charleston SC 08 DPL (NC)

Classic Orange Division
Champion: BRYC Elite Academy ECNL 08 (VA)
Finalist: Cincinnati United 08 North I (OH)

Classic Black Division
Champion: FC 814 Energy (PA)
Finalist: STA-MUSC 2008 NL EDP (NJ)

Classic White Division
Champion: Wake FC 08 Academy (NC)
Finalist: Azzurri Storm Girls 08 Premier (FL)

Premier Orange Division
Champion: Jacksonville Area Coastal Surge (NC)
Finalist: Charlotte Independence 08 ECNL RL South (NC)

Premier Black Division
Champion: Salisbury United SC 2008 Elite (MD)
Finalist: Loudoun Soccer 08 Red (VA)

Premier White Division
Champion: Rochester Lancers 2008 Girls (NY)
Finalist: Empire United Girls Academy 08 (NY)

Featured Players

Defender
Goalkeeper
See Commitment List