Get Recruited to College Soccer Faster with SoccerWire

Post Your Player Profile
The Girls Academy Jun 19, 2021

Brackets set for inaugural Girls Academy Playoffs

The Girls Academy (GA) has released the playoff brackets for the 2021 GA National Playoffs, being held next week in Oceanside, California.

The U13, U14, and U19 age groups will compete in a 16-team group format (four brackets of four), followed by semifinal action, before crowning the first-ever GA National Champion. The U15, U16,and U17 age groups will compete in 32-team group play (eight groups of four) before quarterfinal action. The four quarterfinal winners will advance to the GA semifinals/finals, set for July 16-18 in Greensboro, North Carolina.

“We are looking forward to crowning our first ever National Champions in the Girls Academy,” said Girls Academy Commissioner Lesle Gallimore. “The players have worked so hard all year for this opportunity to play for a national title while competing in front of college coaches and national team scouts. We look forward to hosting a great event next week in Southern California.”

Hundreds of college coaches and numerous U.S. Youth National Team scouts and coaches will be in attendance in Oceanside, Calif. to watch some of the country’s best teams compete for a national championship.

Full schedules and more information will be released soon on the event website: https://girlsacademyleague.com/gaca21/

U-13s
Group A Group B Group C Group D
SJEB Rush NEFC Tophat Gold OK Energy
Utah Royals-AZ Arlington Soccer TSJ-FC Virginia Legends FC
South Shore Select Tophat Navy STA Long Island SC
Lou Fusz Athletic ALBION SC Las Vegas City SC CO Rush
U14s
Group A Group B Group C Group D
Nationals TSJ-FC Virginia Tophat Gold FC Bay Area Surf
NEFC Utah Royals-AZ Lou Fusz Athletic Cincinnati United Premier
OK Energy STA LaMorinda SC v ISC Gunners winner Houston Dash
ALBION SC San Diego Weston FC Baltimore Armour Academy City SC
U15s
Group A Group B Group C Group D
Nationals OK Energy IMG Academy West Coast FC
ALBION SC Las Vegas Chicago FC United CO Rush Tophat Navy
Oakwood SC Utah Royals-AZ Michigan Jaguars Lamorinda SC
Houston Dash Palo Alto SC Cedar Stars Academy-Monmouth Century United
Group E Group F Group G Group H
TSJ-FC Virginia Spokane Sounders South Shore Select Arlington Soccer
Tophat Gold SJEB Rush ALBION SC San Diego NEFC
SC Del Sol Lonestar Soccer Club PA Classics Cincinnati United Premier
Beadling SC Long Island SC Midwest United Baltimore Celtic Union
U16s
Group A Group B Group C Group D
NEFC Tophat Gold SC Wave CO Rush
PA Classics LA Surf STA City SC
Lonestar SC Cedar Stars Academy- Monmouth SC Del Sol Clovis Crossfire
Indy Premier Nationals Baltimore Celtic Union Arlington Soccer
Group E Group F Group G Group H
TSJ-FC Virginia Utah Royals-AZ Spokane Sounders Cincinnati United Premier
Sporting Blue Valley Beadling SC Weston FC South Shore Select
West Coast SC IMG Academy Sporting Delaware Houston Dash
Oakwood SC OK Energy Chicago FC United ALBION SC Las Vegas
U17s
Group A Group B Group C Group D
Nationals Sporting Blue Valley South Shore Select TSJ-FC Virginia
Houston Dash Cincinnati United Premier Lamorinda SC IMG Academy
NEFC Seacoast United City SC Rise SC
ALBION SC San Diego Baltimore Armour Academy Weston FC Legends FC
Group E Group F Group G Group H
Utah Royals-AZ Tophat Gold OL Reign Academy CO Rush
SC Wave Clovis Crossfire Arlington Soccer Michigan Jaguars
PA Classics Cedar Stars Academy- Monmouth SC Del Sol Oakwood SC
STA NYSC Beadling SC West Coast FC
U19s
Group A Group B Group C Group D
FC Bay Area Surf City SC NEFC Indy Premier
IMG Academy Sporting Blue Valley Tophat Gold Lamorinda SC
Midwest United Michigan Jaguars ALBION SC San Diego Utah Royals-AZ
Houston Dash SC Del Sol Sockers FC CO Rush

Featured Players

Midfielder, Defender
Defender, Midfielder
Midfielder, Forward
See Commitment List