Getting recruited to college soccer is a serious game

Learn about our player profiles here
+ ADD A PLAYER
USYS Jul 14, 2022

Awards and Best XI honors announced from 2022 USYS National Presidents Cup (Girls)

US Youth Soccer has announced the individual award winners and Best XI selections from the 2022 USYS National Presidents Cup.

See below for a rundown of the winners on the girls side. To view the boys award winners, click here.

13U Girls

Champions
Valley United 09G Green (VA)

13U MVP
Alayna Malloy – Heat FC G10 (NV)

13U Golden Boot
Alayna Malloy – Heat FC G10 (NV)

13U Golden Glove
Amelia Stoner – Valley United 09G Green (VA)

13U Best XI
Georgia Smith – Campton United 2009 Girls USYS Red (IL)
Brooklyn Grossi – Campton United 2009 Girls USYS Red (IL)
Sophia Wollenberg – Campton United 2009 Girls USYS Red (IL)
Paige Carr – Charlotte Soccer Academy 09 North/Hville Roma (NC)
Ally Stewart – Charlotte Soccer Academy 09 North/Hville Roma (NC)
Alayna Malloy – Heat FC G10 (NV)
Josephine Hulet – Heat FC G10 (NV)
Gabriella Carnevali – Valley United 09G Green (VA)
Scotlyn Leonard – Valley United 09G Green (VA)
Alyson Price – Valley United 09G Green (VA)
Skylar Krehbiel – Valley United 09G Green (VA)

14U Girls

14U Champions
FC-1 Academy Girls 2008 Elite Blue (IL)

14U MVP
Aaliyah Roberts – Villarreal NTX 08G (NTX)

14U Golden Boot
Aaliyah Roberts – Villarreal NTX 08G (NTX)

14U Golden Glove
Braelyn Moran – NUU 08F Valor (EPA)

14U Best XI
Elliot Lujan – Las Vegas Surf SC Select G08 (NV)
Gianna Dileo – Las Vegas Surf SC Select G08 (NV)
Aaliyah Roberts – Villarreal NTX 08G (NTX)
Sherica Virtue – Villarreal NTX 08G (NTX)
Claire Georgees – FC-1 Academy Girls 2008 Elite Blue (IL)
Caitlyn Panek – FC-1 Academy Girls 2008 Elite Blue (IL)
Morgan Link – FC-1 Academy Girls 2008 Elite Blue (IL)
Kaya Schneider – FC-1 Academy Girls 2008 Elite Blue (IL)
Alexis McRoberts – NUU 08F Valor (EPA)
Katherine Zaktansky – NUU 08F Valor (EPA)
Scarlett Dunkleberger – NUU 08F Valor (EPA)

15U Girls

15U Champions
DASC 07G Legends 1 (SD)

15U MVP
Ella Green – WVFC 2007 Girls – Black (WV)

15U Golden Boot
Regina Stoeser – DASC 07G Legends 1 (SD)

15U Golden Glove
Shelby Tharp – WVFC 2007 Girls – Black (WV)

15U Best XI
Andie Hafner – Kernow Storm FC 07G Fogle (NTX)
Leah Oldham – Kernow Storm FC 07G Fogle (NTX)
Addyson Griffin – Kernow Storm FC 07G Fogle (NTX)
Harper Hargrove – Kernow Storm FC 07G Fogle (NTX)
Natalie Thompson – Timbers-Thorns North FC 07G Academy (ID)
Marisol Stosich – Timbers-Thorns North FC 07G Academy (ID)
Grace Hatch – Timbers-Thorns North FC 07G Academy (ID)
Kennedy Hartzell – Timbers-Thorns North FC 07G Academy (ID)
Adelaide Budig – DASC 07G Legends 1 (SD)
Chloe Wilson – DASC 07G Legends 1 (SD)
Regina Stoeser – DASC 07G Legends 1 (SD)
Ella Green – WVFC 2007 Girls – Black (WV)
Madison Rothwell – WVFC 2007 Girls – Black (WV)

16U Girls

16U Champions
NUU 06F Wave (EPA)

16U MVP
Mary Grace Duncan – NUU 06F Wave (EPA)

16U Golden Boot
Annabella Totta – KC Athletics Napoli 06G (MO)

16U Golden Glove
Alexus Phillips – KC Athletics Napoli 06G (MO)

16U Best XI
Estrella Arriazola – AFC 06/07 Girls Black DDL (STX)
Kaydence Wardell – Wasatch SC 06G (UT)
Lacie Poll – Wasatch SC 06G (UT)
Caroline Rigby – Wasatch SC 06G (UT)
Savannah McConnell – KC Athletics Napoli 06G (MO)
Annabelle Totta – KC Athletics Napoli 06G (MO)
Ashlen Eberhart – KC Athletics Napoli 06G (MO)
Morgan Hubert – KC Athletics Napoli 06G (MO)
Mary Grace Duncan – NUU 06F Wave (EPA)
Larissa Evans – NUU 06F Wave (EPA)
Madelyn Blake – NUU 06F Wave (EPA)

17U Girls

17U Champions
JB Marine Miller 2005G (MO)

17U MVP
Ashley Miller – JB Marine Miller 2005G (MO)

17U Golden Boot
Ashley Miller – JB Marine Miller 2005G (MO)

17U Golden Glove
Cecilia Alexander – JB Marine Miller 2005G (MO)

17U Best XI
Sunnie Yarnell – Colorado Rush 2005G DPL (CO)
Sydney Azuero – Colorado Rush 2005G DPL (CO)
Haylee Locker – Colorado Rush 2005G DPL (CO)
Megan Schonberger – Colorado Rush 2005G DPL (CO)
Tessa Charpentier – Victory SC 2005 Girls (PA-W)
Lilyan Hanna – Victory SC 2005 Girls (PA-W)
Estefany Flores-Berman – 05 (17U) CISC South Mat Blue G (NC)
Charlotte Bell – 05 (17U) CISC South Mat Blue G (NC)
Ashley Miller – JB Marine Miller 2005G (MO)
Hailey Morgan – JB Marine Miller 2005G (MO)
Mia Brown – JB Marine Miller 2005G (MO)

18U Girls

18U Champions
Iron Valley United Thorns ’04 (EPA)

18U MVP
Gracie Savoie – BRSC 04 G Red LB (LA)

18U Golden Boot
Peyton Olinski – Chicago Empire FC (IL)

18U Golden Glove
Caroline Dorian – Chicago Empire FC (IL)

18U Best XI
Gracie Savoie – BRSC 04 G Red LB (LA)
Stephanie Clark – BRSC 04 G Red LB (LA)
Brittney Egbert – Northern Utah United Tsunami 04G – SC (UT)
Haylee Anderson – Northern Utah United Tsunami 04G – SC (UT)
Alexandra Larsen – Northern Utah United Tsunami 04G – SC (UT)
Andie Andrus – Northern Utah United Tsunami 04G – SC (UT)
Bridget Whiteside – Chicago Empire FC (IL)
Emily Petring – Chicago Empire FC (IL)
Lydia Breslow – Chicago Empire FC (IL)
Lillian Young – Iron Valley United Thorns ’04 (EPA)
Carley Kleinfelter – Iron Valley United Thorns ’04 (EPA)
Bridget Krikorian – Iron Valley United Thorns ’04 (EPA)
Madison Julian – Iron Valley United Thorns ’04 (EPA)
Abrielle Miller – Iron Valley United Thorns ’04 (EPA)

19U Girls

19U Champions
Lakeshore United FC G U-19 Navy 03 (WI)

19U MVP
Annette Vargas – ALBION SC Central Cal SM G03 Academy (CA-S)

19U Golden Boot
Annette Vargas – ALBION SC Central Cal SM G03 Academy (CA-S)

19U Golden Glove
Hailey Hawe – Lakeshore United FC G U-19 Navy 03 (WI)

19U Best XI
Rachel Sickeri – Centre Union 03/04/05G (PA-W)
Falen McHenry – Centre Union 03/04/05G (PA-W)
Camila Gil – Dynamo STX Girls 2003 (STX)
Annette Vargas – ALBION SC Central Cal SM G03 Academy (CA-S)
Jennifer Vera – ALBION SC Central Cal SM G03 Academy (CA-S)
Yvette Abundiz – ALBION SC Central Cal SM G03 Academy (CA-S)
Natalie Lima – ALBION SC Central Cal SM G03 Academy (CA-S)
Rylee Brotz – Lakeshore United FC G U-19 Navy 03 (WI)
Abigail Moore – Lakeshore United FC G U-19 Navy 03 (WI)
Kamryn Luecke – Lakeshore United FC G U-19 Navy 03 (WI)
Ashley Ternes – Lakeshore United FC G U-19 Navy 03 (WI)

Featured Players

Defender, Midfielder
Defender, Midfielder
Goalkeeper
See Commitment List