Getting recruited to college soccer is a serious game

Learn about our player profiles here
+ ADD A PLAYER
USYS Jul 14, 2022

Awards and Best XI honors announced from 2022 USYS National Presidents Cup (Boys)

US Youth Soccer has announced the individual award winners and Best XI selections from the 2022 USYS National Presidents Cup.

See below for a rundown of the winners on the boys side. To view the girls award winners, click here.

13U Boys

13U Champions
NESA Future SA 09 DC (NJ)

13U MVP
Dylan Valbuena Santos – NESA Future SA 09 DC (NJ)

13U Golden Boot
Brandon Trujillo – Anaheim FC B2009 Aguirre (CA-S)

13U Golden Glove
Carlos Moreno – Anaheim FC B2009 Aguirre (CA-S)

13U Best XI
Heath Baffa – CFJC 2009B Premier (IL)
Kabili Yuoh – FC LEGENDS UTD 09B_Red (NTX)
Jeronimo Roldan – FC LEGENDS UTD 09B_Red (NTX)
Kaifa Yuoh – FC LEGENDS UTD 09B_Red (NTX)
Dylan Valbuena Santos – NESA Future SA 09 DC (NJ)
David Agnew – NESA Future SA 09 DC (NJ)
Pablo Rodriguez Perez – Anaheim FC B2009 Aguirre (CA-S)
Jason Jimenez – Anaheim FC B2009 Aguirre (CA-S)
Miguel Solis Camacho – Anaheim FC B2009 Aguirre (CA-S)
Giovani Munoz – Anaheim FC B2009 Aguirre (CA-S)
Jair Olvera – Anaheim FC B2009 Aguirre (CA-S)

14U Boys

14U Champions
AVFC Boys 2008 (CA-S)

14U MVP
Joel Pasillas – Aztecas FC 08B (NTX)

14U Golden Boot
Victor Ortega – Aztecas FC 08B (NTX)

14U Golden Glove
Andres Garcia – Aztecas FC 08B (NTX)

14U Best XI
Tyler Kovalcik – Beadling 2008 Boys (PA-W)
Emiliano Sobarzo – Beadling 2008 Boys (PA-W)
Brady Walenchok – Beadling 2008 Boys (PA-W)
Julian Jackson – Columbus Express 2008B Orange (IN)
Angel Espejel – Columbus Express 2008B Orange (IN)
Parker Gribbins – Columbus Express 2008B Orange (IN)
Raphel Placencia – AVFC Boys 2008 (CA-S)
Daniel Peraza – AVFC Boys 2008 (CA-S)
Kevin Martinez – AVFC Boys 2008 (CA-S)
Joel Pasillas – Aztecas FC 08B (NTX)
Christian Mendoza – Aztecas FC 08B (NTX)
Rosbelzaai Pina – Aztecas FC 08B (NTX)

15U Boys

15U Champions
Roadrunners FC B07 (CA-S)

15U MVP
Alan Arrellano – Rayos 07B Martinez (NTX)

15U Golden Boot
Alan Arrellano – Rayos 07B Martinez (NTX)

15U Golden Glove
Aaden Zamora – Roadrunners FC B07 (CA-S)

15U Best XI
Ethan Mueller – Minnesota Rush 15U Boys (MN)
Cadel Wolf – Minnesota Rush 15U Boys (MN)
Alan Arrellano – Rayos 07B Martinez (NTX)
Juan Diego Molina Johnson – Rayos 07B Martinez (NTX)
Sardor Kurbanov – PA Rush 2007 Boys (EPA)
Eoin Regan – PA Rush 2007 Boys (EPA)
Christopher Hannon – PA Rush 2007 Boys (EPA)
Jayson Flores Ortega – Roadrunners FC B07 (CA-S)
Jacob Alcala – Roadrunners FC B07 (CA-S)
Joshua Martinez – Roadrunners FC B07 (CA-S)
Izan Arteaga – Roadrunners FC B07 (CA-S)
Randy Perez – Roadrunners FC B07 (CA-S)

16U Boys

16U Champions
Princeton FC Barcelona (NJ)

16U MVP
Luis Hernandez Parra – Tuzos Garfio 06 (AZ)

16U Golden Boot
Omar Gonzalez – Chicago KICS FC 06 City MWC (IL)

16U Golden Glove
Edwin Andrade – Chicago KICS FC 06 City MWC (IL)

16U Best XI
Julian Trevino – Bayern Munich 2006 Boys White (NTX)
Luis Hernandez Parra – Tuzos Garfio 06 (AZ)
Miguel Garfio Parra – Tuzos Garfio 06 (AZ)
Rafael Rios – Chicago KICS FC 06 City MWC (IL)
Kevin Lara Guillen – Chicago KICS FC 06 City MWC (IL)
Erik Sanchez – Chicago KICS FC 06 City MWC (IL)
Roman Marsh – Chicago KICS FC 06 City MWC (IL)
Nicholas Matese – Princeton FC Barcelona (NJ)
Brian Donis Davila – Princeton FC Barcelona (NJ)
Anthony Fitch – Princeton FC Barcelona (NJ)
Brandon Urias – Princeton FC Barcelona (NJ)

17U Boys

17U Champions
NJ Surf South Marlton 05B (NJ)

17U MVP
Diego Saenz – DPSFC Maroon 05B DDL (STX)

17U Golden Boot
Gustavo Marquez – DPSFC Maroon 05B DDL (STX)

17U Golden Glove
Logan Gebhart – NJ Surf South Marlton 05B (NJ)

17U Best XI
Nate Thompson – Madison 56ers 2005 Boys White (WI)
Daniel Kim – Madison 56ers 2005 Boys White (WI)
Miguel Pina Rodriguez – Players SC 2005 Boys Academy 1 (NV)
Diego Saenz – DPSFC Maroon 05B DDL (STX)
Jorge Escobar – DPSFC Maroon 05B DDL (STX)
Sebastian Farias – DPSFC Maroon 05B DDL (STX)
Juan Rodriguez – DPSFC Maroon 05B DDL (STX)
Rene Jaime – DPSFC Maroon 05B DDL (STX)
Samuel George Snyder – NJ Surf South Marlton 05B (NJ)
Raustin Esfahanizadeh – NJ Surf South Marlton 05B (NJ)
Ernesto Villico – NJ Surf South Marlton 05B (NJ)
Andrew Hummel – NJ Surf South Marlton 05B (NJ)
Samuel Carlson – NJ Surf South Marlton 05B (NJ)

18U Boys

18U Champions
ECU 2004 B Maroon (IN)

18U MVP
Fabrizio Ramirez – Lincoln FC DFW 2004B (NTX)

18U Golden Boot
Ivan Turcios – ECU 2004 B Maroon (IN)

18U Golden Glove
Andy Palma Villegas – Bethesda Green 2004 (MD)

18U Best XI
Fabrizio Ramirez – Lincoln FC DFW 2004B (NTX)
Carlos Sanchez – Lincoln FC DFW 2004B (NTX)
Munoz Andy – NVSC Breakaway B04 (CA-S)
Leonel Luna – NVSC Breakaway B04 (CA-S)
Joseph Tolton – Bethesda Green 2004 (MD)
Daniel Yi – Bethesda Green 2004 (MD)
Kadin Nuri – Bethesda Green 2004 (MD)
Gabriel (Gabe) Nanni – ECU 2004 B Maroon (IN)
Bayron Garay – ECU 2004 B Maroon (IN)
Michael Romero – ECU 2004 B Maroon (IN)
Connor McKenna – ECU 2004 B Maroon (IN)

19U Boys

19U Champions
RSL-AZ Yuma 03 Boys Quintana (AZ)

19U MVP
Gavin Wooldridge – Synergy 2003/2004 Boys Premier (IL)

19U Golden Boot
Erick Mejia Chabolla – RSL-AZ Yuma 03 Boys Quintana (AZ)

19U Golden Glove
Agustin Preciado – RSL-AZ Yuma 03 Boys Quintana (AZ)

19U Best XI
Brady Bergeron – HTSA Blackhawks 03 (LA)
Kevin Palencia – HTSA Blackhawks 03 (LA)
Jacob Bruce – HTSA Blackhawks 03 (LA)
Dylan Hirmas – TEAM AMERICA 03-BATA (VA)
Derek Matamoros Umana – TEAM AMERICA 03-BATA (VA)
Noel Damian Sotelo Garcia – TEAM AMERICA 03-BATA (VA)
David Murillo Alcantar, Jr – RSL-AZ Yuma 03 Boys Quintana (AZ)
Erick Mejia Chabolla – RSL-AZ Yuma 03 Boys Quintana (AZ)
Gavin Wooldridge – Synergy 2003/2004 Boys Premier (IL)
Zachary Floss – Synergy 2003/2004 Boys Premier (IL)
Diego Molina – Synergy 2003/2004 Boys Premier (IL)

Featured Players

Defender, Midfielder
Defender, Midfielder
Goalkeeper
See Commitment List