Search the latest college soccer commitments here

Search Commitments Now
Tournaments Jul 31, 2019

US Youth Soccer National Championships 2019 Best XI Teams Announced

View The Best XI Teams: BOYS | GIRLS

FRISCO, Texas (July 31, 2019) — The Best XI teams were announced for the 2019 US Youth Soccer National Championships, which took place July 22-28 at the Scheels Overland Park Soccer Complex in Overland Park, Kan. The National Championships featured US Youth Soccer Regional Champions in the 13U through 19U Boys and Girls age groups, as well as the US Youth Soccer National League qualifiers in the 14U through 19U Boys and Girls age groups.

The Best XI team was first introduced at the 2011 National Championships. Similar to FIFA’s all-tournament concept, the Best XI recognizes the top 11 performers in each age group, irrespective of their position on the field, throughout the tournament as voted by coaches of the participating teams in that age group.

The Best XI join the Golden Ball and Golden Glove awards given out annually at the National Championships. The Golden Ball and Glove were first awarded in 1998 to the players in each division who have the greatest competitive impact in the National Championships, and has featured winners such as Robbie Findley, Jonathan Bornstein, Freddy Adu, Jordan Morris, Lindsey Tarpley, Christen Press and Emily Sonnett.

Click Here to view the full Boys Best XI teams from each age group, and Click Here to view the full Girls Best XI teams.

2019 Golden Ball Award
13U Boys – Edward Smith III, 2006 Pipeline SC Pre-Academy (MD)
13U Girls – Amalia Villarreal, Michigan Jaguars (MI)
14U Boys – Sergio Oregel, Raiders FC 2005 (IL)
14U Girls – Brooke Cattoor, Lous Fusz Geerling 05 (MO)
15U Boys – Milton Jones, Real Jersey FC (NJ)
15U Girls – Kayla Budish, SC Waukesha 04 Blue (WI)
16U Boys – Caden Stafford, Syracuse Development Academy (NY-W)
16U Girls – Megan Morgan, Sunrise Sting 2003 X1 (FL)
17U Boys – Noah Robertson, Santa Clara Sporting 02 Green (CA-N)
17U Girls – Baylee DeSmit, Pipeline 02 Pre-Academy Spirit (MD)
18U Boys – Deedson Vixamar, PPA KSA 01 Pro-Profile (GA)
18U Girls – Caroline Stringfellow, La Roca PO (UT)
19U Boys – Brandon Knapp, Baltimore Celtic SC 00 (MD)
19U Girls – Jamie Shepherd, Celtic FC 00 Premier (UT)

2019 Golden Glove Award
13U Boys – Tyler Mezzadra, 2006 Pipeline SC Pre-Academy (MD)
13U Girls – Grace Miller, Albion SC Academy Whittaker (CA-S)
14U Boys – Ryan Eapen, STA 2005 (NJ)
14U Girls – Cecilia Cerone, D’Feeters 05 Black (TX-N)
15U Boys – Ty Bleiler, PA Dominion 04 (PA-E)
15U Girls – Lilly Hanke, SC Waukesha 04 Blue (WI)
16U Boys – Jason Sotelo & Adair Ceron, LVSA 03 SIlver (NV)
16U Girls – Madalyn Davis, Lou Fusz 03 Blue (MO)
17U Boys – Jonathan Lee, Arlington SA 2002 Red (VA)
17U Girls – Savanna Prado, Legends FC 02 Academy II (CA-S)
18U Boys – Richard Sanon Nicholas, PPA KSA 01 Pro-Profile (GA)
18U Girls – Haven Empey, Celtic FC Premier JR (UT)
19U Boys – Kieran Baskett, Baltimore Celtic SC 00 (MD)
19U Girls – Chelsea Peterson, Celtic FC 00 Premier (UT)

Relive the moments from the US Youth Soccer National Championship Series on Twitter and share the experiences with us on Facebook and Instagram.