Get Recruited Faster with a Player Profile on SoccerWire.com

LEARN MORE
+ GET RECRUITED
Tournaments Jun 18, 2024

ENIGMA Cup concludes 2024 event in South Florida with global talent on display

By Sean Maslin
Published in partnership with the ENIGMA Cup

WESTON, FL – The 2024 ENIGMA Cup, presented by FUTSOC, recently capped an electric weekend of soccer action on the pitch in South Florida as youth teams from the U.S. and abroad went head-to-head.

In its sixth year of competition, this year’s ENIGMA Cup saw multiple finals go down to the wire with teams from across the Boys and Girls U9-U19 age divisions competing for top honors.

Weston FC and Barca Academy Pro Miami (NEUESPORTS) finished tied as the top clubs at this year’s event, ending with five first or second place finishes at this year’s event apiece. Plantation FC and West Pines United  came in a close second with four each, followed by the New Jersey Stallions at three.

The event, which took place from May 24-27 in the city of Weston, pulls in high-level teams from across the American youth soccer landscape and around the world. This year’s tournament featured clubs from the ECNL, US Youth Soccer National League and US Club Soccer National Premier Leagues (NPL), among others.

This event also played host to multiple international teams from across North, Central, and South America including the Bahamas, Barbados, Canada, Colombia, El Salvador, Mexico, and Venezuela.

Below is the full list of champions and finalists from the 2024 Enigma Cup (Full Results). To learn more about the ENIGMA Cup click here.

Boys 

U8

FS U8 Red Division
Champion: Doral Elite 2016 (FL)
Finalist: Springs Soccer Club U8 Boys Elite (7v7) (FL)

FS U8 Yellow Division
Champion: CTC Bandits FC HCFC 2016 BLUE CTC (FL)
Finalist: Springs Soccer Club U8 Boys Elite (7v7) (FL)

FS U8 Black Division
Champion: Weston FC (2016) White (FL)
Finalist: Plantation F.C. Eagles 2016-17 Blue (FL)

U9

Red Division
Champion: PALM BEACH WOLVES 2015/U9 (FL)
Finalist: Plantation F.C. Eagles 2015 Blue B (FL)

Yellow Division
Champion: West Pines United FC 2015 Elite (FL)
Finalist: Barca Academy Pro Miami (NEUESPORTS) B2015 SERGI ROBERTO (FL)

Black Division
Champion: Greater Boca YSA Boca United Boys 2015-16 Pre Academy (FL)
Finalist: Doral SC Premier 2015 (FL)

U10

Red Division
Champion: Barca Academy Pro Miami (NEUESPORTS) B2014 CHRISTENSEN (FL)
Finalist:Barca Academy Pro Miami (NEUESPORTS) B2014 BALDE (FL)

Yellow Division
Champion: PALM BEACH WOLVES U10/2014 (FL)
Finalist: Boynton Beach Knights BBK-2014-B-White (FL)

U11

Red Division
Champion: Boynton United FC ACADEMIA METODO COIRA 2013 (FL)
Finalist: Barca Academy Pro Miami (NEUESPORTS) B2013 FERRAN (FL)

Yellow Division
Champion: West Pines United FC  2013 Elite (FL)
Finalist: AS LAVAL (QC)

Black Division
Champion: Miami Athletic Club Key West U11B (FL)
Finalist: Springs Soccer Club Springs SC 2014 Boys Elite (FL)

U12

Red Division
Champion: Lake Worth Sharks Lake Worth Sharks U12 (FL)
Finalist: MATIAS NE SPARTANS SC (MA)

Yellow Division
Champion: CTC Bandits FC HCFC 2012 BLUE CTC (FL)
Finalist: Miami Stars Soccer VIrginia Key S.C. 2012 (FL)

U13

Red Division
Champion: Rebels SC 11 ECNL (CAS)
Finalist: NJ Stallions 11 ManU EDP (NJ)

Yellow Division
Champion: Wellington SC ANWSC 2011 Elite (FL)
Finalist: Weston FC (2011) White (FL)

Black Division
Champion: Barca Academy Pro Miami (NEUESPORTS)B2011 GRANA (FL)
Finalist: Weston FC U12 (2012) White (FL)

U14

Red Division
Champion: FC Boca Predators FC U14 (FL)
Finalist: Weston FC 2010 White (FL)

Yellow Division
Champion: Real Elite 2010 Boys White (MD)
Finalist: Miami Rush Kendall SC 2010 (U14) WKO (FL)

Black Division
Champion: AYSO Okeeheelee Heat (FL)
Finalist: Miami Athletic Club Key West U14 Boys (FL)

U15

Red Division
Champion: Selección Antioquia (COL)
Finalist: FC Prime Miami 2009B NPL (FL)

Yellow Division
Champion: CHL CAPO LA CHALACA (COL)
Finalist: West Pines United FC 2009 Elite (FL)

Black Division
Champion: Doral SC Premier 2009 (FL)
Finalist: Renegades FC Bahamas (BAH)

U16

Red Division
Champion: NJ Stallions 08 Boca EDP (NJ)
Finalist: FC Prime Miami 2008B NPL (FL)

Yellow Division
Champion: Weston FC U16 (2008) Blue (FL)
Finalist: City of Lauderhill Youth Soccer Lions 2008 Yellow (FL)

Black Division
Champion: NJ Stallions 08 Napoli EDP (NJ)
Finalist: Miami Athletic Club La Cantera U16 (FL)

U17

Red Division
Champion: City of Lauderhill Youth Soccer Lauderhill Lions 2007 (FL)
Finalist: Real Elite 07 Boys Blue (LT) (MD)

Yellow Division
Champion: CSLHA Lehigh YSA Lehigh Lightning -Marquez (FL)
Finalist: Soccer Paradise SPFC 2007 (FL)

Black Division
Champion: Miami Atlantic Club Key West 2007 (FL)
Finalist: Renegades FC Bahamas (BAH)

U19

Red Division
Champion: Little Haiti Football Club U-20 (FL)
Finalist: CH4 Soccer Academy CH4 BU19-2005 (GA)

Girls

U9/U10

Red Division
Champion: Homestead Makos 10UG (FL)
Finalist: AVENTURA F.C BOLD NATION ASSHS CITY OF AVENTURA – BOLD NATION ACADEMY 2014 Claudia (FL)

U11/U12

Red Division
Champion: Plantation F.C. Eagles 2012 Blue G (FL)
Finalist: Key Biscayne SC G-Elite 2013 (FL)

Yellow Division
Champion: Key Biscayne SC G-Premier Blue 2012 (FL)
Finalist: Plantation F.C. Eagles 2013 Blue G (FL)

U13

Red Division
Champion: Jupiter United Soccer 2011 Girls Elite (FL)
Finalist: Miami Shores Soccer Club MIRAMAR FC PINK 2011 (FL)

Yellow Division
Champion: South Florida Football Academy SFFA 2012 Girls Elite pre-NPL (FL)
Finalist: Jupiter United Soccer 2012 Girls Premier (FL)

U14/U15

Red Division
Champion: Miami DA G2010 NPL (FL)
Finalist: Renegades FC Bahamas (BAH)

U19

HS Red Division
Champion: West Pines United 2006G Elite (FL)
Finalist: Cooper City Optimist COBRAS G 2007 (FL)

HS Yellow Division
Champion: Weston Select Soccer Club WS HSG (FL) (FL)
Finalist: Blue Heat (FL)

Featured Players

Goalkeeper
See Commitment List