Get Recruited Faster with a Player Profile on SoccerWire.com

LEARN MORE
+ GET RECRUITED
Tournaments Oct 12, 2012

Va. State Cup action resumes with quarterfinal matchups

By Jimmy LaRoue

Virginia State Cup action resumes Saturday with quarterfinal action in boys’ and girls’ Under-15 through U-18 brackets.

The site for the State Cup semifinals and finals will be the River City Sportsplex (formerly known as Sports Quest) in Richmond on Oct. 27-28.

In the quarterfinal U-15 Boys bracket, top-seed FC Richmond Magic 97 will take on No. 8 MPS Legend Green of McLean (Huguenot Park #3, 12 p.m.). Magic reached the quarterfinals with a 5-1 win over Roanoke Star U-15 Boys Elite and a 3-0 win over SOCA Lightning of Charlottesville. McLean reached the quarterfinal with a 1-0 win over Richmond Kickers Elite and a 4-3 win over Lee-Mount Vernon SC Patriots 97 White.

In other U-15 Boys matchups:

• No. 5 Loudoun 97B Red vs. No. 4 Barca FC 97 Elite (Ida Lee #2, 4 p.m.)

• No. 3 Chantilly Strikers vs. No. 6 Lee-Mount Vernon SC Patriots 97 Red (Oakton HS #1, 2 p.m.)

• No. 7 Virginia Rush Nike vs. No. 2 Arlington SA Impact Red (Greenbriar Park – Yorktown HS Stadium Turf, 2:30 p.m.)

Looking at the the U-16 Boys bracket, top-seededBeach FC 96B Red awaits the winner of FASA Hotspurs Elite 96 and FC Richmond Magic 96 (Huguenot Park #3, 10 a.m.).

Roanoke Star U-16 Boys Elite, who upset No. 5 Virginia Rush U-16 Nike 2-0 in the last round, faces ABGC Spartans SC (Pine Ridge #4 Turf, 2 p.m.), who took down No. 4 seed BRYC Elite 96 2-1.

In other U-16 Boys quarterfinal games:

• No. 3 Arlington SA Strikers Red vs. No. 6 Team America FC (Greenbriar Park – Yorktown HS Stadium Turf, 12:30 p.m.)

• SYC Surge 96 White vs. No. 2 Herndon Boca Juniors (Arrowbrook Turf #1, 2 p.m.)

Looking at the U-17 Boys bracket, No. 1 Loudoun 95B Red hosts PWSI Courage 95 Red (Ida Lee #2, 2 p.m.), while No. 2 ABGC Hawks hosts Stafford Revolution 95B Blue (Pine Ridge Park #4 Turf, 10 a.m.)

In other games:

• No. 5 FC Richmond Magic 95 vs. SYA Excel Red

• No. 3 Beach FC 95B Red vs. No. 6 CSL Junkyard Dawgs Elite

In the U-18 Boys bracket, top-seeded PWSI Courage 94 Red takes on No. 8 SOCA Lightning (Tyrell Park #1, 12 p.m.), while Richmond Kickers Elite takes on No. 4 ABGC Knights FC (Pine Ridge Park #4-Turf, 4 p.m.). No. 3 ABGC United Force, meanwhile, faces No. 6 Virginia Legacy SC Wizards (Pine Ridge Park #4-Turf, 12 p.m.), with No. 7 Beach FC U-18 Red taking on No. 2 Reston FC 94 (Tyrell Park #2, 12 p.m.).

On the girls’ side of the ledger, six of the top eight seeds still remain, including the top two. No. 1 Herndon Freedom 97G hosts No. 8 Loudoun 97G Red (Arrowbrook Turf #1, 4 p.m.) while No. 2 PWSI Courage 97G Red plays against Beach FC 97G Red (Tyrell Park #2, 2 p.m.).

In other U-15 Girls matchups:

• Richmond Kickers Elite vs. SYA Cardinals 97 Red (Braddock Park #7 Turf, 4 p.m.)

• Roanoke Star U-15 Girls Elite vs. Beach FC 97 Fyre (Roanoke College-Elizabeth Campus #1, 11 a.m.)

In the U-16 Girls bracket, after the upset of top-seed VSA Heat 96G in the last round, MPS 96 Force Green of McLean takes on No. 8 SOCA Storm (Spring Hill Rec USSF #5, 4 p.m.). No. 2 seed PWSI Courage 96 Red takes on FC Richmond Mystx 96, who defeated No. 7 Chesterfield United 96G ASL Academy 3-1 in the last round.

Other U-16 Girls matchups include:

• No. 5 Arlington SA Athletica Red vs. No. 4 Beach FC 96G Red

• No. 3 FASA Elite Impact 96 vs. No. 6 Richmond Kickers Elite

In U-17 Girls play, top-seed BRYC Elite hosts FASA Elite Impact 95, while No. 2 MPS Green Fury 95 of McLean hosts No. 7 Arlington SA Flame.

Other U-17 Girls quarterfinal play includes:

• SYA/FC Virginia Heat vs. No. 4 Richmond Kickers Elite (Ukrop Park #6, 11 a.m.)

• No. 3 PWSI Courage 95 Gold vs. No. 6 Loudoun 95G Red (Tyrell Park #2, 10 a.m.)

In U-18 Girls action, top-seed VSA Heat Blue hosts No. 8 Beach FC Red (Long Park #6 Turf, 3 p.m.). After upsetting No. 5 CYA Phoenix in the last round, Roanoke Star U-18 Elite plays against No. 4 Lee-Mount Vernon Patriots (Oakton HS #1, 4 p.m.).

The other U-18 Girls’ matchups include:

• No. 3 Richmond Kickers Elite vs. Central Virginia United U-18 Girls White (Ukrop Park #6, 11 a.m.)

• No. 7 SOCA Storm vs. No. 2 Herndon Firecats (Long Park #6 Turf, 1 p.m.)

 

 

Featured Players

Midfielder
Midfielder, Forward
See Commitment List