Getting recruited to college soccer is a serious game

Learn about our player profiles here
+ ADD A PLAYER
Boys Jun 28, 2012

National Cup XI Regional champions crowned in the Northwest, Southeast and West

National Cup XI continued on June 23-26 with the busiest weekend of play to date, as a total of 51 teams claimed titles at the Northwest, Southeast, and West (Girls) Regionals.

The Northwest Regional was National Cup XI’s largest Regional event, crowning 27 champions and hosting the largest number of teams from a multitude of different states. Crossfire Premier won four championships, while Washington Premier, Eastside FC, Northwest Nationals and Vancouver United all earned two titles.

Eleven champions were crowned at the Southeast Regional, held at the West Creek Fields in Richmond, Va. Triangle United SA led the way, winning three titles, with two on the boys side and one girls championship. Roanoke Star SC Elite also won two championship, one each on the boys and girls side.

The second weekend of play wrapped up at the West Regional, with girls finishing play at Turlock Sports Complex in Modesto, Calif., and Mistlin Sports Complex in Ripon, Calif. Of the 13 titles awarded, Lamorinda United was the only club to claim multiple championships (U-16 and U-17 Super Groups).

Winners in the U-13 through U-17 age groups from each Regional will advance to the National Cup XI Finals, to be held July 27-30 at Waukegan Sports Park in Waukegan, Ill.

Regional play continues June 29 – July 2 with the Midwest Regional in Libertyville, Ill., and finishes July 6-9 with the Mid-Atlantic Regional in Hammonton, N.J.

A full list of championship teams from the June 23 – 26 Regionals is below.

NORTHWEST REGIONAL

BOYS:
U-11 Super Group:
Crossfire Premier Black (Wash.)
U-12 Super Group: Northwest Nationals ’99 Red (Wash.)
U-12 Premier Group: Santos Cruzeiro (Ore.)
U-13 Super Group: Washington Rush ’98 Nike (Wash.)
U-13 Premier Group: Cook Inlet SC Velocity ’99 (Alaska)
U-14 Super Group: Eastside FC ’97 Red (Wash.)
U-14 Premier Group: Eugene Metro 97 Boca Jr. (Ore.)
U-15 Super Group: Crossfire Premier ’96 Collings (Wash.)
U-15 Premier Group: Washington Premier FC 96 (Wash.)
U-16 Super Group: Spokane Shadow 95 (Wash.)
U-16 Premier Group: Vancouver United Timbers ’95 Red (Wash.)
U-17 Super Group: Idaho Thunder Anderson (Idaho)
U-17 Premier Group: Vancouver United RCL (Wash.)
U-19 Super Group: Missoula Strikers Black (Mont.)

GIRLS:
U-11 Super Group:
Spokane SC Shadow (Wash.)
U-12 Super Group: Seattle United FC ’99 Copa (Wash.)
U-12 Premier Group: Salmon Creek SC Nemesis ’99 (Wash.)
U-13 Super Group: Crossfire Premier ’98 Reece (Ore.)
U-13 Premier Group: Pacific FC Ice 98 (Wash.)
U-14 Super Group: Eastside FC ’97 Red (Wash.)
U-14 Premier Group: Crossfire Premier ’97 James (Ore.)
U-15 Super Group: FC Portland Navy (Ore.)
U-15 Premier Group: Spokane SC Shadow ’96 (Wash.)
U-16 Super Group: La Roca FC Premier AB ’95 (Utah)
U-16 Premier Group: Washington Premier FC Black (Wash.)
U-17 Super Group: Northwest Nationals ’94 Red (Wash.)
U-17 Premier Group: Vancouver United Timbers ’94 (Wash.)

WEST REGIONAL (GIRLS):


U-11 Super Group:
FCA Storm (Calif.)
U-12 Super Group: Manteca FC Newcastle ’99 (Calif.)
U-12 Premier Group: San Luis Obispo Storm ’99 (Calif.)
U-13 Super Group: South Bay Force ’98 (Calif.)
U-13 Premier Group: Ajax United Elite ’99 (Calif.)
U-14 Super Group: West Coast Wild (Calif.)
U-14 Premier Group: Stanislaus United Nomads ’98 (Calif.)
U-15 Super Group: Placer ’97 White (Calif.)
U-15 Premier Group: Central Cal Soccer Alliance 96/97 Black (Calif.)
U-16 Super Group: Lamorinda SC United ’95 (Calif.)
U-17 Super Group: Lamorinda United (Calif.)
U-17 Premier Group: Nevada Elite ’95 Blue (Nev.)
U-19 Super Group: MVU ’93 Black (Calif.)

SOUTHEAST REGIONAL:

BOYS:
U-12 Premier Group:
Clearwater Chargers 99/00 Premier (Fla.)
U-13 Premier Group: Triangle United SA Gold (N.C.)
U-14 Premier Group: Brandon FC Flames 97/98 Blue (Fla.)
U-15 Super Group: Triangle United SA Gold (N.C.)
U-15 Premier Group: Team America SC ’96 (Va.)
U-16 Premier Group: Roanoke Star SC Elite (Va.)
U-17 Premier Group: One7 Academy (N.C.)

GIRLS
:
U-13 Premier Group:
Northern Steel SC Explosion (Pa.)
U-16 Super Group: Triangle United SA Gold (N.C.)
U-16 Premier Group: Uppr9t Soccer (N.C.)
U-17 Premier Group: Roanoke Star SC Elite (Va.)

Featured Players

Defender
Midfielder, Forward
See Commitment List