Getting recruited to college soccer is a serious game

Learn about our player profiles here
+ ADD A PLAYER
ECNL Jun 19, 2015

ECNL releases playoff brackets and schedules

The Elite Clubs National League postseason is set to begin on June 25 in Seattle as qualifying teams have learned their opponents for the U-14 and U-18 Finals, as well as the U-15 to U-17 Champions League Playoffs, and the U-15 to U-17 North American League.
Every team in the ECNL Play-Offs in Seattle will be competing for a championship or the chance to advance to the ECNL Finals depending on their age group.  At the U14 and U18 age groups, the ECNL Champions League National Champions will be crowned in Seattle.  At the U15, U16, and U17 age groups, qualifying teams will be competing in three divisions, battling to advance to the ECNL Finals as part of either the ECNL Champions League, ECNL North American Cup, or the ECNL Showcase Cup.
  • The U15-U17 ECNL Champions League consists of the top 32 teams in each age group in the ECNL and is the most competitive female youth club soccer competition in the world.  24 Conference champions or top finishers, and 8 wildcards make up the field in each age group of the ECNL Champions League Play-Offs.  Over the course of 3 group games, 8 teams in each age group will qualify to advance to the ECNL Champions League Finals in Richmond, VA.  In the ECNL Champions League, the qualifying teams are seeded based on their results over the entire season.  The top 8 teams in the ECNL Champions League will be seeded as the Top Overall Seeds.   The Top Overall seeds are made up of seven (7) conference champions who are seeded 1-7 based on points (PPG) from conference games only,  with the final seeded team being selected from the automatic qualifiers (conference or divisional champions) with the highest points (PPG) from conference games only. Remaining teams will be placed into different seeding pots, from which they will be drawn and placed into play-off groups in each competition.  Each play-off group will include four (4) teams playing a 3-game round robin to determine the team that will advance to the ECNL Finals.
  • The U15-U17 ECNL North American Cup consists of the additional seven (7) teams that were in contention for the ECNL Champions League wildcard berths, but did not finish high enough in the wildcard standings to qualify for the ECNL Champions League, automatically qualify for the ECNL North American Cup.  The remaining teams that did not qualify for ECNL Champions League will be ranked based on points (PPG) from all games played, including conference and national event games.  The top nine (9) teams in this ranking will qualify for the ECNL North American Cup.  The 16 teams in each age group will play a 4-game knockout cup competition, including placement consolation games, to crown the ECNL North American Cup Champion.  All games will be played in Seattle.  In the ECNL North American Cup, the qualifying teams are seeded based on their results over the entire season.  The top 8 teams will be placed in Pod 1 and seeded into pre-determined bracket slots  based on points (PPG) from all games played. The additional teams will be placed in Pod 2 and will be randomly drawn into the remaining bracket slots.
  • The U15-U17 ECNL Showcase Cup consists of the next 16 teams that did not qualify for the ECNL Champions League nor the ECNL North American Cup, teams ranked 49-64, in the ECNL based on PPG from all games played, including conference and national event games.  These teams will play in a guaranteed 3-game knockout competition with a fourth game to crown the champion in Seattle.  In the ECNL Showcase Cup, the qualifying teams are seeded based on their results over the entire season.  The top 8 teams will be placed in Pod 1, with the additional teams being placed in Pod 2.  Teams from Pod 1 will be placed by seed into pre-determined bracket slots; teams from Pod 2 will be randomly drawn into the remaining bracket slots.
  • The U14 and U18 ECNL National Finals consist of the top 16 teams in each age group in the ECNL and is the most competitive female youth club soccer competition in the world.  The competition includes 3 group games, semi-finals and final, where the National Champion will be crowned in each age group.  The top four (4) Conference Champions based on points (PPG) from all games played will be seeded 1-4 as the Top Overall Seeds.  The next three Conference Champions based on points from all games played and the division champion with the highest points (PPG) from all games played will be placed in seeding pot 2.  Remaining teams will be placed into different seeding pots based on points (PPG) from all games played, from which they will be drawn and placed into play-off groups in each competition.  Each group will include four (4) teams playing a 3-game round robin to determine the team that will advance to the semi-finals.

For  details on setup and structure of each division, Click Here.

+Click here to view all ECNL postseason brackets and schedules, including North American League and Showcase League competition.
See below for the ECNL U-14 Finals Playoff, U-15 to U-17 Champions League Playoffs and U-18 Finals Playoff 2014-2015 brackets.
U-14 Finals Playoff | Standings / Schedule
Group A
1. Bethesda SC
2. Solar Chelsea
3. Slammers FC
4. Sporting BV
Group C
1. San  Juan SC
2. GSA
3. Dallas Texans
4. World Class
Group B
1. San Diego Surf
2. FC Stars of Mass
3. SLSG – MO
4. Crossfire Premier
Group D
1. Michigan Hawks
2. CASL
3. Colorado Rush
4. So Cal Blues

U-15 Champions League Playoff DrawStandings / Schedule

Group A
1. Crossfire Premier
2.Eclipse Select
3. Ohio Elite
4. Connecticut FC

Group B
1. Solar Chelsea
2. Slammers FC
3. Orlando City YS
4.Ohio Premier

Group C
1. So Cal Blues SC
2. Charlotte SA
3. Indiana Fire
4. SLSG-­‐MO

Group D
1. FC Stars of Mass
2.Real Colorado
3. Dallas Texans
4. McLean

Group E
1.Concorde Fire
2.Real So Cal
3. D’Feeters
4. Santa Rosa

Group F
1.Michigan Hawks
2.Richmond United
3. San Diego Surf
4. De Anza Force

Group G
1. FC Virginia
2.Match Fit
3.West Coast FC
4. Lonestar

Group H
1. PDA
2. Colorado Storm
3. Atlanta Fire
4. AHFC

U-16 Champions League Playoff Draw Standings / Schedule

Group A
1. De Anza Force
2. San Diego Surf
3. GSA
4. Penn Fusion
Group B
1. Michigan Hawks
2. So Cal Blues SC
3. Richmond United
4. Concorde Fire
Group C
1. Dallas Texans
2. SLSG MO
3. Match Fit
4. Colorado Rush
Group D
1. Indiana Fire
2. FC  Stars of Mass
3. Colorado Storm
4. Eclipse Select
Group E
1. PDA
2. Slammers
3. Wash Premier
4. Lonestar
Group F
1. West Coast FC
2. TSC Hurricane
3. Crossfire United
4. Charlotte SA
Group G
1. Orlando City YS
2. Sockers FC
3. Bethesda SC
4. Real Colorado
Group H
1. Crossfire Premier
2. FC Dallas
3. LV Premier
4. Albertson Fury
U-17 Champions League Playoff Draw Standings / Schedule
Group A
1. Eclipse Select
2. Wash Premier
3. FC Dallas
4. Ohio Elite
Group B
1. FC Virginia
2. Penn Fusion
3. San Diego Surf
4. Michigan Hawks
Group C
1. PDA
2. Internationals
3. Solar Chelsea
4. Colorado Storm
Group D
1. Slammers FC
2. Orlando City YS
3. Dallas Texans
4. De Anza Force
Group E
1. Real Colorado
2. West Coast FC
3. GSA
4. Sporting BV
Group F
1. Concorde Fire
2. Crossfire Premier
3. FC Stars of Mass
4. McLean
Group G
1. Dallas Sting
2. Real So Cal
3. FC Portland
4. Connecticut FC
Group H
1. Santa Rosa
2. FC Bucks
3. Maryland United
4. CESA
U-18 Finals Playoff | Standings / Schedule
Group A 
1. Dallas Sting
2. FC Stars of Massachusetts
3. Crossfire Premier
4. Indiana Fire Juniors
Group B 
1. McLean Youth Soccer
2. So Cal Blues SC
3. Dallas Texans
4. MVLA
Group C
1. Eclipse Select
2. GSA
3. West Coast FC
4. Colorado Rush
Group D
1. Washington Premier
2. FC Bucks
3. Ohio Elite Soccer Academy
4. Michigan Hawks

Featured Players

Midfielder
Midfielder, Defender
See Commitment List