Getting recruited to college soccer is a serious game

Learn about our player profiles here
+ ADD A PLAYER
Youth Boys Aug 21, 2012

Virginia Beach Sun Cup results

By Jimmy LaRoue

Here are the results from this past weekend’s Virginia Beach Sun Cup. Most finals and championship games were not played due to inclement weather:

Boys Under-19 Premier – Virginia Rush Nike finished 2-0-1 in bracket play, while Beach FC Red was 1-0-2.

Boys U-19 Red – Beach FC 94B Eastern Shore 2-0-1, Virginia Rush Swoosh U-18B 2-1-0

Boys U-9 Red – Salisbury Futbol Club (Md.) 3-0-0, Beach FC U-9 Revolution 2-1-0

Boys U-9 White – Smithfield Flares 3-0-0, Beach FC Rapids 2-1-0

Boys U-10 Red – Beach FC Red Chicharito 3-0-0, Beach FC Red Rooney 3-0-0

Boys U-10 White – Beach FC Scorpions 3-0-0, HR Strikers Sky U-10 2-1-0

Boys U-11 Red – Virginia Legacy SC U-11 East End Wizards 2-0-0 (Bracket 1), Virginia Rush Academy Black 1-1-0 (Bracket 1), Beach FC Galaxy 2-0-0 (Bracket 2), Patuxent Football Academy Comets (Md., Bracket 2) 1-1-0. In the semifinals, Virginia Legacy SC U-11 East End Wizards defeated Patuxent Football Academy 8-0, while Virginia Rush Academy defeated Beach FC Galaxy 4-3.

Boys U-11 White – Virginia Rush Academy Blue 3-0-0, Beach FC 01B Black 2-0-0

Boys U-12 Premier – Beach FC 00B Red 2-0-0, Virginia Rush Academy Black 2-1-0

Boys U-12 Red – Beach FC Black Nolz 2-0-1, Virginia Rush Academy Blue 1-0-1

Boys U-12 White – Virginia Rush Academy Royal McPherson 2-0-1, Smithfield Flames 2-1-0

Boys U-13 Premier – Beach FC 99B Red 3-0-0, Patuxent FA Lions (Md.) 2-1-0

Boys U-13 Red – Burlington Youth Bayhawks B00A (Canada) 2-0-0, Knights FC 1-0-1 (Md.)

Boys U-14 Premier – Churchland SL Dawgs G2 3-0-0, Virginia Rush Swoosh 1-1-1

• Boys U-14 Red – Knights FC (Md.) 4-0-0, VIP United FC Vipers Red 2-0-1

Boys U-15 Champions – Smithfield SC Nitro 2-0-0, Herndon Youth Soccer Red Devils 1-1-0. Semifinals: Smithfield SC Nitro over Beach FC Red 98/99 2-1, Herndon Youth Soccer Red 3-0 over NVSC Jr. Royals 97 3-0.

Boys U-16 Premier – Beach FC 96/97 Red Team 3-0-0, ABGC Spartans 2-1-0

Boys U-16 Red – SYC Surge Blue 3-0-0 (Bracket A), VSA Heat White 97 Boys 2-1-0 (Bracket A), Annandale United FC 2-0-1, Beach FC 97 Boys Red 1-0-2

Boys U-17 Premier – Beach FC 95B Red 2-0-1 (Bracket A), PWSI Courage 95 White 2-1-0 (Bracket A), ABGC Hawks 3-0-0 (Bracket B), Virginia Rush Nike 2-1-0 (Bracket B)

Boys U-17 Red – McLean Youth Soccer 95 Titans White 3-0-0, Newport News FC Hotspurs 2-1-0. Final: McLean 2-1 over Newport News.

Girls U-9 Red – Beach FC Crew 3-0-0, Beach FC 03G Academy Sporting 2-1-0

Girls U-10 Red – Beach FC 02G Red Independence 3-0-0, Beach FC Flash 1-1-1

Girls U-10 White – VISTA Lightning 3-0-0, Salisbury Futbol U-10 Girls 2-1-0

Girls U-11 Red – Beach FC 01 Girls Red 3-0-0 (Bracket 1), Churchland SL Guapas FC 2-1-0 (Bracket 1), Virginia Rush U-11G Academy Black 3-0-0 (Bracket 2), OBX Storm (NC) 1-1-1 (Bracket 2)

Girls U-12 Premier – Virginia Rush Academy Black 1-0-1, Beach FC Red 00 U-12 1-0-1

Girls U-12 Red – Newport News FC Dragons 3-0-0 (Bracket 1), Virginia Rush Academy U-12G Blue 2-1-0, Churchland SL Rampage 3-0-0 (Bracket 1), Beach FC 00G White 2-1-0 (Bracket 2)

Girls U-13 Champions – Mount Hamilton U-11 Avalanche (Canada) 2-0-1 (Bracket 1), Chantilly SC Shock 1-1-1 (Bracket 1), Beach FC Black 1-1-1 (Bracket 1), Virginia Legacy East End Phoenix 3-0-0 (Bracket 2), Saltfleet Sting (Canada) 1-1-1 (Bracket 2)

Girls U-14 Premier – ODSC Xplosion Elite 2-0-0 (Bracket 1), Beach FC U-14G Red 1-1-0 (Bracket 1), Triangle FC 98 White G (NC) 2-0-0 (Bracket 2), Hampton Roads Strikers Elite 1-1-0 (Bracket 2). Semifinals: ODSC Xplosion Elite 2-0 over Hampton Roads Strikers Elite, Beach FC U-14G Red 1-0 over Triangle FC 98 White

Girls U-14 Red – Beach FC 99G Red U-13 3-0-0 (Bracket 1), ODSC Xplosion Premier 2-1-0 (Bracket 1), Burlington Youth Bayhawks G99A (Canada) 3-0-0 (Bracket 2), AC Cugini United 99 U-13 2-1-0 (Bracket 2)

Girls U-15 Premier – Beach FC 97G Red 2-0-1, Patuxent Football Academy Swarm (Md.) 2-0-1

Girls U-15 Red – Sterling Strikers 3-0-0, Mt. Hamilton Avalanche 98G (Canada) 2-1-0. Final: Sterling Strikers 3-2 over Mt. Hamilton Avalanche 98G

Girls U-15 White – Churchland SL Impact 3-0-0, NRU Rapids 3-0-0

Girls U-16 Red – Ashburn Radical 2-0-0 (Bracket A), Beach FC 96G Black 1-1-0 (Bracket A), Virginia Rush Swoosh 1-1-0 (Bracket B), Sterling Youth Sting 96G 1-1-0, PWSI Courage 96 White 1-1-0. Semifinals: Ashburn Radical 3-0 over Sterling Youth Sting 96G, Beach FC 96G Black 3-0 over Virginia Rush Swoosh.

Girls U-17 Champions – CYA Hotshots 3-0-0, Beach FC Black 1-1-1, Churchland SL Fury U-16 1-1-1

Girls U-19 Premier – Beach FC U-16 Red 2-0-0 (Bracket 1), Beach FC U-17G Red, Smithfield Inferno, CASL Premier Ladies G (NC) 0-0-2. Beach FC U-16 Red defeated Smithfield Inferno 1-0 and Beach FC Red defeated Beach FC U-17G Red 2-0 in the semifinals.

Girls U-19 Red – CASL Rebels (NC) 2-0-1, ODFC Lightning 94 1-1-1

Featured Players

Forward, Midfielder
See Commitment List