SoccerWire Team Memberships Now Available

Learn More
Men's Recruiting Feb 08, 2013

The Committed: Local players sign letters of intent to play college soccer

By Jimmy LaRoue

Updated, 4:20 p.m., Feb. 28, 2013 – Thank you for continuing to send your emails. I’ve received numerous emails helping me make sure I have accurate and up-to-date information on players from D.C., Maryland or Virginia clubs who have committed to play college soccer. I appreciate the emails. Continue to send them with updated information at [email protected] While this list is primarily for 2013 commitments, we’ll highlight any others here as well. 

Hundreds of local players have signed letters of intent to play college soccer. This is an attempt to put together a comprehensive list of who is going where in the fall.

All schools are Division I unless otherwise noted and players are listed by what club team they last played for.

Check back as more players announce where they’ll be playing college soccer in the fall, and as we learn where they’ll be playing.

Help us make this a comprehensive list of player signings. If you know of someone from Maryland, Virginia or D.C. who signed to play college soccer and they aren’t already listed here, email [email protected] with the name of the player and where he or she will be playing, and we’ll add them to the list.

Annandale Boys & Girls Club – Kurt Meyers (Liberty)

Arlington Travel SC – Caroline Fitzgerald (James Madison)

Ashburn Soccer Club – Ashley Bonner (American), Ashley Tilley (Coastal Carolina)

Bethesda SC – Genida Smith (Colgate), Vikram Pothuri (Princeton), Nicholas Corriveau (Virginia), Crispin Muessle (Bucknell), Donovan Arias (VCU), Mark Cameron (Connecticut College – Div. III), Freddy Nzekele (UNC-Wilmington), Chris Odoi-Atsem (Maryland), Zachary Tamen (Colgate), Wesley Suggs (Virginia), Benjamin Jacks (Coastal Carolina), Zachary Fingerhut (Wake Forest), Samuel Summerlin (George Washington), Zoe Park (Georgetown), Ana Bengoechea (Johns Hopkins – Div. III), Sydney Calas (Brown), Katherine Colevas (Virginia Tech), Lindsay Destefano (Syracuse), Ari Fryer (Delaware), Hope Gouterman (Maryland), Amanda Jackson (Loyola Marymount), Tyler Lucci (Princeton), Alyssa Morgan (Johns Hopkins – Div. III), Cortney O’Connell (Miami, Fla.), Hannah Theurer (Gettysburg – Div. III), Toni Urovsky (Ohio State), Aron Coste (Syracuse), Christopher Moke (Virginia), Tom Brady (Tufts – Div. III), Joan Fleischman (Harvard), Isabelle Latour (Towson), Ariana Rinda (Towson), Aaran Parry (Tennessee), Carina Deandreis (Northeastern), Sarah Turner (Tiffin – Div. II), Sofia DiBari (Rensselaer Polytechnic Institute – Div. III), Lindsey Andonian (Salisbury – Div. III), Anna Cerf (Middlebury – Div. III)

Baltimore Bays Chelsea – Matthew Barth (Penn State), Jeremy DeGraffenreidt (Louisville), Michael DeGraffenreidt (Louisville), Jonathan Demoya (Akron), Jacori Hayes (Wake Forest), Romilio Hernandez (Louisville), Patrick Koscher (Georgetown), Alex Ponvert (Elon), Drew Smith (Coastal Carolina), Tanner Vosvick (Army), Tony Butta (Catholic – Div. III)

Beach FC – Brandon Eaton (Virginia Tech), Olivia Camper (William & Mary), Jack Driscoll (West Virginia), Ryan Albiston (Radford), Jaelin White (Howard), Jackie Holmes (Virginia Wesleyan–Div. III), Caitlyn Dodd (Lynchburg–Div. III), Kelly Smith (High Point), Maddie Brown (Lynchburg–Div. III), Grace Haverly (Old Dominion), Melanie Oakes (Old Dominion), Nickie Ivey (Longwood), Virginia Hernandez (Virginia Wesleyan–Div. III)

Braddock Road YC – Katherine Bukovsky (James Madison)

Chantilly Phoenix – Bethelehem Abebe (George Mason)

Chesapeake United – Katelyn Admire (Tulsa)

D.C. United – Carlos Canas (Longwood), Suliaman Dainkeh (Maryland), James Doll (Duke), Lars Eckenrode (Michigan), Rafael Fagundo (Wake Forest), Benjamin Ferrell (Longwood), Patrick Foss (Virginia), Ian Harkes (Wake Forest), Braden Horton (Pittsburgh), Christian Kershaw (Loyola Maryland), Kennedy O’Shea (Coastal Carolina), Michael Sauers (Maryland), David Warburton (Loyola Maryland), Abdi Yusuf (Central Florida)

FC Frederick – Jackson Eskay (William & Mary), Christian Yarros (St. Lawrence – Div. III), Evan Raimist (Shippensburg – Div. II), Emily Marshall (Towson)

FC Virginia – Brittany Basinger (Penn State), Clara Logsdon (William & Mary), Corinne Giroux (William & Mary), Maggie Buxton (James Madison), Bergen Elkjer (Indiana State), Sarah Hardison (George Mason), Haley Yow (Duquesne), Ashley Herndon (James Madison), Murielle Tiernan (Virginia Tech)

Fredericksburg Area Soccer Association – Samantha Boney (VMI), Andrew Williams (Greensboro – Div. III), Alexa Eclipse (Pfeiffer – Div. III), Larissa Ayo (Shenandoah – Div. III), Kacey Payne (Bridgewater – Div. III), Kyle Pfohl (Eastern Mennonite – Div. III), Michael Covington (Lynchburg – Div. III), Jessica Tritt (Gardner-Webb), D.J. Bines (Hampden-Sydney – Div. III)

Freestate Soccer Alliance – Ali Ryan (Rutgers), Shannon Phillips (Rutgers), Lindsey Lane (South Carolina), Allison Cislo (Ohio), Nicole Hudson (Rutgers), Hollie Byer (George Mason), Bridgett Belieski (Dayton), Kelsey Taragona (Loyola), Shonte Moten (Air Force), Abby Noble (East Carolina), Caitlyn Whitford (Maryland-Baltimore County), Destinee Morris (Maryland-Baltimore County), Caroline Kimble (Louisville), Jordan Pearson (Pennsylvania), Teresa Berg (Rider), Olivia O’Brien (Elon), Margaret Purce (Harvard), Maddie Boccio (Loyola), Morgan Crable (Loyola)

Herndon Youth Soccer – Kara DeGuisto (Elon), Laila Gray (Virginia Tech), Meghan DiPippa (St. Joseph’s), Genevieve Grundy (Rice), Kaylee Hohein (Kentucky), Cassie Smith (Eastern Kentucky)

Lee Mount Vernon Soccer Club – Daisy Thomas (Lynchburg – Div. III), Jessica Printz (Indiana University of Pennsylvania – Div. II)

McLean Youth Soccer – Lindsey Sawczuk (Pennsylvania), Ariana Alston (Florida Atlantic), Francesco Amorosino (North Carolina), Lucas Belanger (American), Greg Boehme (VCU), Allie Bunner (James Madison), Kelvin Centeno (Old Dominion), Tori Collar (Liberty), Carson Cyphers (VCU), Dana Daniels (Cornell), Bryce Debolt (Fordham), Rahim Costa-Dorsey (George Mason), Khalil Davis (St. Louis), Mason Fish (George Mason), David Galdo (George Mason), Cali Hutson (Tennessee), Nicole Johnson (Virginia), Matt Ledder (Georgetown), Conor Nogueira (George Mason), Ben Ogedegbe (IUPUI), Thyla Peterson (Old Dominion), Morgan Reuther (Virginia), Evelyn Robinson (South Carolina), Morgan Stearns (Virginia), Sheldon Sullivan (Virginia), Marlo Sweatman (Florida State), Joel Teston (Southern Illinois), Carlos Vasquez (Mary Washington – Div. III), Alexandra Wong (VCU), Meghan Flynn (Villanova)

New River United – Hannah Duff (Radford)

OBGC Rangers – Sean Cowdrey (Indiana), Matthias Pecoraro (Navy), Miguel Hernandez (Catholic – Div. III), Nick Tait (St. Mary’s)

Pachuca FC (Md.) – Noah Bergin (Radford), Gilles-Tucker Tanner (American University), Anthony Lozopone (St. Francis University), Steve Botto (Niagara University), Josh Green (Wheaton College), Trevor Price (Ontario University), Zack Fontenote (St. Mary’s College of Maryland), Melvin Thomas (La Salle University), Noah Bergins (Radford University), Spiroo Tsakos (George Washington University), Sam Summerlin (George Washington University), Hassan Mustafa (Frostburg University), Sergio Mosquera (Stevenson University)

Potomac Academy – Robert Flott (UNC-Greensboro)

Premier SC (Md.) – Anna Bialczak (James Madison)

Prince William Soccer Inc. – Emily Lung (Loyola), Kiko Murphy (Hampden-Sydney), Kristen Whitehurst (VMI), Nick Bourbanis (George Mason), Maggie Chapman (Penn State), Christian Trout (Virginia Tech), Rachael Marion (Bridgewater – Div. III), Jacob Burke (Mary Washington – Div. III), Anthony Sarago (Christopher Newport – Div. III), Drew Thompson (Washington College – Div. III), Becky Acors (Virginia Wesleyan – Div. III), Thomas Yates (Radford), Jennifer Knoebel (Liberty), Annah Lindberg (N.C. State)

Reston FC – Keegan Fairchild (Ferrum – Div. III), Cullen Hunter (George Mason), Jay Bundren (Dickinson – Div. III), Rashid Mahdi (Christopher Newport – Div. III), Ricardo Manosalvas (Lynchburg – Div. III), Carlos Mendoza (Mary Washington – Div. III), Christian Ollen (U.S. Military Academy), Conor Smith (Lehigh), Ian Waltz (Mary Washington – Div. III), Drew Wiltse (N.C. Wesleyan – Div. III)

Richmond Kickers – Gina D’Orazio (Longwood), Allison Bortell (James Madison), Tessa Broadwater (West Virginia), Alyson Brown (N.C. State), Miranda Carlson (Radford), Blayne Fink (Virginia Tech), Evan Fowler (Longwood), Vaughn Fowler (Longwood), Emma Manis (VMI), Jayden Metzger (Longwood), Dallas Smith (VCU), Finnlay Wyatt (VCU), Miranda Carlson (Radford), Alani Johnson* (Virginia Tech – 2014)

Richmond Strikers – Gina D’Orazio (Longwood), Ashley Hogan (Washington & Lee – Div. III), Brianna Klein (UNC-Asheville), Hanna Gardner (Mary Washington – Div. III), Grace Fehan (Barton – Div. III), Haley Sinclair (Northeastern), Sydney Arnold (Marshall), Maison Haase (Louisiana-Lafayette), Hallie Gardner (Radford), Devin O’Brien (Richmond), Rhianna Ross (Marist), Ellie Taylor (Coastal Carolina), Ellie Sullivan (Richmond), Jennie Sroba (James Madison), Jenny Sinclair (Northeastern), Jorden Thornton (Duquesne), Kelly Siewers (Elon), Luc Fatton (Virginia), Jonathan Cullom (Cornell), Kylie Hegemier (James Madison)

Roanoke Star – Kimberly Shaver (UNC-Greensboro), Garland Smith (Radford), Zack Turk (Radford), Emmanuel Scere (Virginia)

SOCA – Dale Ludwig (American), Hayes Fountain (Virginia)

Valley AFC – Kierra Morse (Virginia Intermont – Div. III)

Virginia Legacy – Mitch Williams (Southern Illinois-Edwardsville), Reilly Maw (William & Mary)

Virginia Rush – Josh Butler (Brown), Ashley Whited (Radford), Riley Mahoney (Marshall), Meredith Reisinger (Air Force), Payton Ormsby (Campbell), Murita Storey (Campbell), Carly Goldsborough (Old Dominion), Ashley Weidner (Longwood), Brianna Nagle (South Alabama), Alex Askew (Longwood), SierraLynn Johnson (College of Saint Rose – Div. II), Hannah Velloney (Cedarville University – Div. II), Wes Hendricks (Davis and Elkins – Div. II), Robert Kerby (Hampden-Sydney – Div. III), Gabriella Soares (Lynchburg – Div. III), Camille Bartley (Lynchburg – Div. III), Megan Preti (Mary Washington – Div. III), Victoria Fenley (Emory & Henry – Div. III), Davis Ippolito (Ferrum – Div. III), Kyle Fisher (Virginia Wesleyan – Div. III), Nikki Fedorowicz (Virginia Wesleyan – Div. III), Brian Anderson (Randolph – Div. III)

Virginia Soccer Association – Vanessa Kovar (South Carolina), Haley Roberson (Auburn), Christina Corbin (Longwood), Savannah Miller (Auburn), Lindsey Egbers (Richmond), Autumn Berry (East Carolina), Sarah Rainey (Radford), Taylor Kerxton (Wake Forest), Daniela Neves (West Virginia), Cassidy Mercier (George Washington), Alexa Wagoner (Iona), Meghan Cox (James Madison), Caitlin Hite (East Carolina), Ivana Szwejkowski (George Washington), Tori Burress (Maryland-Baltimore County)

Also, from Blacksburg HS: Garland Smith (Radford), Mitchell Williams (Southern Illinois), Kim Shaver (UNC Greensboro), Morgan Evans (Temple)

This list will be updated.